MICHAEL IRONSIDE

(1950)

 

 

 

 

 

Accueil/Home

 

 

1977.

OUTRAGEOUS / RICHARD BENNER

1978.

POWER PLAY (LE JEU DE LA PUISSANCE) / MARTYN BURKE

HIGH-BALLINí / PETER CARTER

1979.

SUMMERíS CHILDREN / JULIUS KOHANYI

1980.

SUZANNE / ROBIN SPRY

I, MAUREEN / JANINE MANATIS

COMING OUT ALIVE / DON MC BREARTY

STONE COLD DEAD / GEORGE MENDELUK

SCANNERS / DAVID CRONENBERG

DOUBLE NEGATIVE / GEORGE BLOOMFIELD

1981.

VISITING HOURS ( TERREUR A LíHOPITAL CENTRAL ) / JEAN-CLAUDE LORD

SURFACING / CLAUDE JUTRA

1982.

BEST REVENGE / JOHN TRENT

1983.

AMERICAN NIGHTMARE / DON MC BREARTY

SPACEHUNTER : ADVENTURES IN THE FORBIDDEN ZONE ( LE GUERRIER DE LíESPACE ) / LAMONT JOHNSON

CROSS COUNTRY / PAUL LYNCH

1984.

THE FALCON AND THE SNOWMAN ( LE JEU DU FAUCON ) / JOHN SCHLESINGER

THE SURROGATE / DON CARMODY

COMING OUT ALIVE / DON MC BREARTY

1986.

JO JO DANCER, YOUR LIFE IS CALLING / RICHARD PRYOR

TOP GUN / TONY SCOTT

1987.

NOWHERE TO HIDE / MARIO AZZOPARDI

HELLO MARY LOU : PROM NIGHT 2 ou THE HAUNTING OF HAMILTON HIGH / BRUCE PITTMAN

EXTREME PREJUDICE / WALTER HILL

1988.

WATCHERS / JON HESS

HOSTILE TAKEOVER / GEORGE MIHALKA

1989.

MINDFIELD / JEAN-CLAUDE LORD

1990.

PAYBACK / RUSSELL SOLBERG

DESTINY TO ORDER / JIM PURDY

CHAINDANCE / ALLAN GOLDSTEIN

TOTAL RECALL / PAUL VERHOEVEN

1991.

MC BAIN / JAMES GLICKENHAUS

HIGHLANDER 2 : THE QUICKENING ( HIGHLANDER, LE RETOUR ) / RUSSELL MULCAHY

1992.

THE VAGRANT / CHRIS WALAS

NEON CITY / MONTE MARKHAM

KILLER IMAGE / DAVID WINNING

GUNCRAZY / TAMRA DAVIS

CAFE ROMEO / REX BROMFIELD

BLACK ICE / NEILL FEARNLEY

1993.

SAVE ME / ALAN ROBERTS

RED SUN RISING / FRANCIS MEGAHY

POINT OF IMPACT / BOB MISIOROWSKI

NIGHT TRAP / DAVID A. PRIOR

FORTUNES OF WAR / THIERRY NOTZ

FORCED TO KILL / RUSSELL SOLBERG

FATHER HOOD/ DARRELL JAMES ROODT

SWEET KILLING ( DEUX DOIGTS DE MEURTRE ) / EDDY MATALON

FREE WILLY ( SAUVEZ WILLY ) / SIMON WINCER

1994.

TOKYO COWBOY / KATHY GORNEAU

RED SCORPION 2 / MICHAEL KENNEDY

MAJOR PAYNE / NICK CASTLE

THE KILLING MACHINE / DAVID MITCHELL

BOLT / GEORGE MENDELUK

THE GLASS SHIELD / CHARLES BURNETT

THE NEXT KARATE KID ( MISS KARATE KID ) / CHRISTOPHER CAIN

1995.

TOO FAST TOO YOUNG / TIM EVERITT

KIDS OF THE ROUND TABLE / ROBERT TINNELL

1996.

PORTRAITS OF A KILLER / BILL CORCORAN

ONE WAY OUT / KEVIN LYNN

THE DESTINY OF MARTY FINE / MICHAEL HACKER

1997.

ONE OF OUR OWN / DAVID WINNING

STARSHIP TROOPERS / PAUL VERHOEVEN

COLD NIGHT INTO DAWN / SERGE RODNUNSKY

GOING TO KANSAS CITY / PEKKA MANDART

CHICAGO CAB / MARY CYBULSKI, JOHN TINTORI

1998.

CAPTIVE / ROGER CARDINAL

DESERT BLUE / MORGAN J. FREEMAN

BLACK LIGHT / MICHAEL STOREY

THE ARRANGEMENT / MICHAEL IRONSIDE

1999.

QUESTION OF PRIVILEGE / RICK STEVENSON

A TWIST OF FAITH / CHRIS ANGEL

THE OMEGA CODE / ROBERT MARCARELLI

SOUTHERN CROSS / JAMES BECKET

IVORY TOWER / DARIN FERRIOLA

2000.

THE PERFECT STORM ( EN PLEINE TEMPETE ) / WOLFGANG PETERSEN

CRIME AND PUNISHMENT IN SUBURBIA ( CRIME + PUNISHMENT ) / ROB SCHMIDT

CAUSE OF DEATH / MARC GRENIER

BORDERLINE NORMAL / JEFF BEESLEY

2001.

DOWN ( Lí ASCENSEUR, NIVEAU 2 ) / DICK MAAS

MINDSTORM / RICHARD PEPIN

SOULKEEPER / DARIN FERRIOLA

DEAD AWAKE / MARC S. GRENIER

EXTREME HONOR / STEVEN RUSH

IGNITION / YVES SIMONEAU

2002.

FALLEN ANGEL / IAN DAVID DIAZ

FAIRY TALES AND PORNOGRAPHY / CHRIS PHILPOTT

2003.

THE FAILURES / TIM HUNTER

MAXIMUM VELOCITY / PHILLIP J. ROTH

2004.

THE MACHINIST / BRAD ANDERSON

2005.

REEKER / DAVE PAYNE

DEEPWATER / DAVID MARFIELD

GUY X / SAUL METZSTEIN

2006.

FIRST BITE / HUNT HOE

2008.

SURVEILLANCE / JENNIFER CHAMBERS LYNCH

THE ALPHABET KILLER / ROB SCHMIDT

MUTANTS / AMIR VALINIA

2009.

TERMINATOR SALVATION (TERMINATOR RENAISSANCE) / McG

THE BUTCHER / JESSE JOHNSON

HARDWIRED / ERNIE BARBARASH

2010.

THE BANNEN WAY / JESSE WARREN

EVA / ADRIAN POPOVICI

BENEATH THE BLUE / MICHAEL D. SELLERS

LEVEL 26: DARK PROPHECY / ANTHONY ZUIKER

2011.

X-MEN: FIRST CLASS (X-MEN: LE COMMENCEMENT) / MATTHEW VAUGHN

TRANSGRESSION / ENRIC ALBERICH

CONDUCT UNBECOMING / SIDNEY J. FURIE

2012.

TOTI COPIII DOMNULUI / ADRIAN POPOVICI

2013.

MELTDOWN / PHILIP JACKSON

STAY / WIEBKE VON CAROLSFELD

ICE SOLDIERS / STURLA GUNNARSSON

2014.

EXTRATERRESTRIAL / COLIN MINIHAN

A FIGHTING MAN / DAMIAN LEE

88 / APRIL MULLEN

DESECRATED / ROB GARCIA

2015.

TURBO KID / FRANCOIS SIMARD, ANOUK WHISSELL, YOANN-KARL WHISSELL

SYNCHRONICITY / JACOB GENTRY